Hakkımızda

Ege’nin en etkileyici coğrafyasında, doğal güzellikleriyle kendini herkese hayran bırakan Ayvalık’ta; Yeni Nesil Gastro Meyhane, Ayvalık Kafası muhteşem manzarasıyla, damak tadına, ambiyansa, özel seçme müziklerle ve DJ’le kaliteli eğlenceye önem verenlerin değişmez adresi olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Eğlenceli Gurme konseptler konusunda uzmanlaşmış şirketimizin gastronomik markası Ayvalık Kafası, Yeni Nesil Gastro Meyhane, Ayvalık ve Girit mutfağının leziz mezeleri, zeytinyağlı yemekleri, deniz ürünleri ve özel kokteyllerimizle, kaliteli müzik, özel sanatçılar ve ambiyansla, Rakı, Balık, Ayvalık deyimini bir üst seviyeye çıkartarak; eğlencenin tadını konuklarının damaklarında bırakmaya devam ediyor.

Vizyonumuz, 20 yıllık Franchise deneyimimizle, Akdeniz kültürünün gastronomi hazinesine sahip en önemli noktalarından birisi olan Ayvalık’ın gastronomi ve müzik değerlerini Eğlenceli Gurme konseptimiz Ayvalık Kafası, Yeni Nesil Gastro Meyhane markamızla Türkiye’nin tüm şehirlerine ve dünyaya yaymaktır.

Ayvalık, Akdeniz kültürünün gastronomi hazinesine sahip önemli noktalarından birisi olarak kabul edilir. Coğrafi ve çevre koşulları ile Kuzey Ege Bölgesi, Akdeniz mutfak  kültürünün yaşatıldığı ender yerlerden biridir. Kuzey Ege mutfağı, bol sebzeli ot yemekleri, doğal sebze-meyveleri, mezeleri, çeşitli deniz mahsulleri, hamur işleri, süt ürünleri, zeytin-zeytinyağı, üzüm-şarap üretimiyle dikkat çekmektedir.

 

Kendine özgü ve farklı yemek kültürünü birleştiren Ayvalık mutfağının gastronomi  turizmi alanında çok zengin bir potansiyele sahiptir. Ayvalık, sahip olduğu kültürel ve doğal yapısı ile bölgenin ve Türkiye’nin önemli  turizm merkezlerinden biridir. Özellikle büyük metropollere ulaşım kolaylığı nedeni ile iç turizmde tercih edilen Ayvalık, sadece yaz aylarında değil, sezon dışında da hafta sonu turlarında önemli bir yere sahiptir.

 

Ayvalık’ın gastronomi geçmişi ve Akdeniz mutfağındaki zenginliği dikkat çekmektedir.  Kendine özgü ve farklı yemek kültürünü birleştiren Ayvalık mutfağı gastronomi turizmi  alanında zengin bir potansiyele sahiptir.

 

Kuzey Ege mutfağının karakteristik özelliğini taşıyan Ayvalık, doğal ortamı ve yerel lezzetleri ile gastronomi turizminin odak noktasıdır. Ayvalık mutfağını çeşitli otlar, sebzeler, balık ve deniz ürünleri şekillendirir. İlçede yemek kültürünün temelini ise zeytinyağı oluşturur. Bununla birlikte çok çeşitli yabani otlar, sebzeler ve mezeler, en yaygın lezzetlerden ve yöreye özgü tatlardandır. Ayvalık’ta aynı zamanda balık ve deniz ürünleri de oldukça yaygındır. Örneğin, orfoz ızgara, levrek, buğulama, ızgara ahtapot ve ahtapot dolması, ızgara ya da kızartma kalamar, iskorpit çorbası, balık pastırması, çiroz, füme balık ve kalamar dolması, deniz ürünleri ile yapılan başlıca lezzetler arasında yer almaktadır.


Whatsapp Destek

Ezgi Çetin

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?